Anděl s křížem – barokní kostel Krnov

Anděl s křížem

Dřevěná zlacená socha anděla s křížem z kostela Narození Panny Marie v Krnově z 18. století vysoká 180 cm, byla sekundárně umístěna v boční kapli kostela. Součásti restaurátorského záměru, bylo i umístění této sochy zpět do centrální části před oknem v presbytáři nad hlavním oltářem.
Kříž a křídla byly demontovány. Demontovány byly rovněž popraskané nebo nepřesně hrubě spojované části. Po očištění byla provedena asanace a petr ifikace na potřebných místech. Výletové otvory po červotočích a nerovnosti na zadní straně byly zatmeleny a sjednoceny patinou. Uvolněné a oddělené dřevěné části byly zpětně spojeny a chybějící části dořezány v lípovém dřevě. V další fázi byly doplněné úbytky křídových vrstev a dozlacené plátkovým zlatem 23.75 karátů technikou lesk a mat na poliment. Na závěr bych povrch scelen polimentovou retuší.

Pilastrové hlavice

Restaurování 16 kusů barokních pilastrových hlavic z presbytáře kostela Narození Panny Marie v Krnově o rozměrech 125 x 100 x 35 cm, bylo dokončeno v roce 2007.
Dřevěné hlavice umístěné na pilastrech v presbytáři kostela jsou pojednány technikou lesklého a matného zlacení. Povrch byl ztmavlý, začernalý, se silnou vrstvou prachu a mastné špíny. Křídová vrstva zlacení byly na mnoha místech lasturovitě popraskaná, uvolněná od podložky nebo odloupaná na samotné dřevo. Zlacení bylo poškozené otíráním na poliment. Hlavice byly silně napadené červotočem, který již nebyl aktivní. Části řezaného dekoru scházely, zejména byly olámané akantové listy, krabi, částí říms nebo volut. Nosné korpusy hlavic byly uvolněné a rozkládaly se na jednotlivé díly.