Kříže a ciferníky – Velehrad

Restaurování kříže a ciferníků baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě

Popis památky

Železný dvouramenný kříž situovaný ve vrcholu štítu nad průčelím baziliky je upevněn pomocí šroubů na podpůrné kovové konstrukci systémem táhel. Profil kříže je tvořen dvojitým pásovým železným profilem se zakončením ramena svatozáří ve střední části. Typ kříže je jetelový. Povrch je pozlacen plátkovým zlatem. Povrch železné podpůrné konstrukce je pojednán černým antikorozním nátěrem. Celek je zasazen v kovovém – nerezovém pouzdru a zalit olovem.

Nálezová zpráva – popis poškození

Restaurátorské a pozlacovačské práce na kříži byly prováděny v nedávné době. Zlacení je poměrně zachovalé, vyžaduje však lokální opravy tam, kde povrch mixtionu nesoucí zlatou fólii krakeluje a v ploše zlata je tak zřetelná trhlinka. Nejedná se o závadu, která má vliv na přímou životnost památky, nýbrž o defekt umocňující odpadávání zlaté fólie od krakelovaného podkladu vlivem nesoudržnosti podkladových vrstev pod zlatem. Tento jev se vyskytuje v celé ploše a to nepravidelně. Jedná se převážně o jednotlivá místa na profilech a na hlavičkách spojovacích šroubů. V místech uchycení šrouby je patrný výskyt koroze železa. Lokální krakeláž zlaté fóĺie je pravděpodobně způsobena nestejnoměrným nanesením vrstvy mixtionu v kombinaci s jeho nepravidelným vyschnutím před položením plátkového zlata. Povrch železné podpůrné konstrukce je zachovalý, stejně jako osazení v olovu.Srážková voda do kovové konstrukce kříže ve styku s kamenem nezatéká a olověné lůžko v nerezovém pouzdru plní svoji funkci. Povrch černé barvy nevykazuje přítomnost práškového grafitu.

Postup restaurování:

Restaurátorské práce byly prováděny na místě. Před započetím prací byla provedena fotografická dokumentace stavu před čištěním. Nejdříve bylo provedeno očištění mokrou cestou mechanicky s použitím saponátu, na místech se silně ulpělým depozitem technickým benzínem. K práci byla použita čistící bavlna, obvazová vata a flanelová tkanina. Poškozené partie na některých místech a při okrajích byly zbaveny hrubých vrstev omítky, výmalby a lokálně poškozená místa byla odmaštěna a opatřena vrstvami základové barvy a vrchní retuší bílým tónovaným emailem, odstínem vycházejícím ze stávající barevnosti ciferníků. Číslice a rafie byly zbaveny depozitů, skvrn po výmalbě, ptačího trusu, odmaštěny a oživeny a lokálně na potřebných místech doplněny základní barvou a retušovány černým emailem. Silikonem zatmelené manipulační otvory pod rafiemi byly zbaveny vrstev zažloutlých depozitů. K práci byly použity materiály: saponát, H2O čistící bavlna, obvazová vata, flanelová tkanina, silonový kartáček, smirek, skalpel, ředidlo C 6000, S 6006, P 8500, lněný olej, základní barva S 2035, email S 2013, základní barva S 2003. Na závěr byla vypracována restaurátorská dokumentace.